Czym jest Akademia Migracyjna?
Wiele miast i małych miejscowości w Polsce stoi przed koniecznością poszukiwania rozwiązań zapewniających ochronę uchodźcom i uchodźczyniom. Jest to zadanie trudne, ponieważ brakuje spójnej, ogólnopolskiej polityki integracji, a możliwości i zasoby władz lokalnych są bardzo ograniczone. Potrzebne są skuteczne rozwiązania, które zapewnią godne życie wszystkim członkom i członkiniom lokalnych społeczności (składających się z zarówno dotychczasowych, jak i nowych mieszkańców).
W odpowiedzi na tę potrzebę powstała Akademia Migracyjna. Akademia Migracyjna to hybrydowe narzędzie pozyskania wiedzy i kompetencji w dziedzinie zarządzania migracjami. Odbiorcami projektu są przede wszystkim samorządy, aktywiści i aktywistki działające na rzecz uchodźców i migrantów oraz organizacje pozarządowe na poziomie lokalnym. Na platformie znajdują się materiały edukacyjne i eksperckie na temat integracji osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce.
Celami Akademii Migracyjnej są:
-
- Budowanie kompetencji do pracy w obszarze integracji osób migrujących w kontekście wojny w Ukrainie, jej długofalowych skutków, a także z myślą o wyzwaniach migracyjnych i integracyjnych kolejnych lat.
-
- Stworzenie przestrzeni wsparcia oraz budowa partnerstw w zakresie wspólnych działań dla uchodźców i migrantów na poziomie lokalnym.
Jakie kursy można znaleźć na Akademii Migracyjnej?
-
- Psychologia
-
- Wprowadzenie: Agnieszka Kosowicz – od 20 lat pracuje na rzecz migrantów i uchodźców. Prowadzi fundację Polskie Forum Migracyjne. Organizacja pomaga uchodźcom i migrantom w integracji, zajmuje się m.in. wsparciem psychologicznym.
-
- Psychologia
-
- Prawo
-
- Wprowadzenie: Patrycja Mickiewicz – Radca prawna, od wielu lat zajmuje się kwestiami związanymi z legalizacją pobytu cudzoziemców. W Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej udziela bezpłatnych porad prawnych w ramach Sekcji do Spraw Cudzoziemców oraz Sekcji Pomocy Dziecku i Rodzinie.
-
- Adam Chmura – prawnik od 2011 r. związany ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej (SIP), w którym udzielał porad prawnych cudzoziemcom, odpowiadał za kontakty ze Strażą Graniczną oraz koordynował działania związane z pracami legislacyjnymi nad zmianami w prawie migracyjnym i azylowym – współautor licznych poprawek do projektu nowej ustawy o cudzoziemcach. Współpracował m.in. z Instytutem Spraw Publicznych, Polskim Forum Migracyjnym, Fundacją Ocalenie oraz organizacjami zajmującymi się pomocą osobom wewnętrznie przesiedlonym na Ukrainie i w Gruzji. Trener z zakresu prawa migracyjnego i azylowego oraz z obszaru praw socjalnych i ekonomicznych cudzoziemców – prowadził dotąd szereg szkoleń poświęconych tej tematyce, dedykowanych zarówno osobom wspierającym migrantów, jak i samym cudzoziemcom. Autor publikacji oraz tekstów informacyjnych z tego zakresu.
-
- Prawo
-
- Integracja
-
- Wprowadzenie: Anna Dąbrowska, współprzewodnicząca konsorcjum migracyjnego, obrończyni praw człowieka, aktywistka, prezeska lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber, Przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Integracji urzędu Miasta Lublin, biegaczka ultra.
-
- Integracja
-
- Edukacja
-
- Wprowadzenie: Izabela Czerniejewska – antropolożka kultury, badaczka niezależna, prezeska Fundacji Centrum Badań Migracyjnych / Migrant Info Point
-
- Edukacja
-
- Asystentura międzykulturowa
-
- Wprowadzenie:
-
- Milena Kloczkowska, członkini Stowarzyszenia Homo Faber w Lublinie, zajmuje się poradnictwem prawnym dla uchodźców i uchodźczyń w ośrodkach dla cudzoziemców, case managerka przy sprawach GBV i interwentka kryzysowa.
-
- Milana Pakhomova, caseworkerka w Polskim Forum Migracyjnym.
-
- Leyla Elsanova, caseworkerka w Polskim Forum Migracyjnym.
-
- Wprowadzenie:
-
- Asystentura międzykulturowa
-
- Polityka migracyjna
-
- Wprowadzenie:
-
- dr Magdalena Nazimek-Rakoczy – prawniczka specjalizująca się w prawie migracyjnym i azylowym, doktorka prawa, prezeska Stowarzyszenia Nomada, ekspertka ds. rzecznictwa w konsorcjum migracyjnym.
-
- Wprowadzenie:
-
- Polityka migracyjna
-
- Wsparcie osób z grup szczególnie wrażliwych
-
- Osoby prowadzące:
-
- Sarian Jarosz – koordynator badań w Konsorcjum Migracyjnym
-
- Olga Knapik – prezeska Stowarzyszenia Mudita
-
- Marta Wiaderkiewicz – dyrektorka programowa w Stowarzyszeniu Mudita, asystentka osobista wspierająca niezależność osób z niepełnosprawnościami
-
- Osoby prowadzące:
-
- Wsparcie osób z grup szczególnie wrażliwych
Ukończenie każdego kursu umożliwia pobranie dedykowanego certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo.
Patronaty i matronaty:
Partnerstwo medialne:
Współpraca: