Ten moduł szkoleniowy oferuje wszechstronne przygotowanie w dziedzinie asystentury międzykulturowej, co pozwoli uczestnikom efektywnie wspierać uchodźców i cudzoziemców w Polsce. W ramach tego modułu omawiane są kluczowe aspekty pracy caseworkera oraz skomplikowany proces migracyjny w kontekście różnych grup migrantów i migrantek.
To kompleksowe szkolenie umożliwia uczestnikom zdobycie niezbędnych kompetencji w obszarze asystentury międzykulturowej. Wiedza i doświadczenie prowadzących gwarantują praktyczne podejście do tematu oraz umożliwią zdobycie narzędzi do pracy w obszarze międzykulturowego wsparcia.
Webinar 1: Specyfika pracy caseworkera. Charakterystyka procesu migracyjnego Ukraińców i analiza zapotrzebowań uchodźców.
Osoba prowadząca: Milana Pakhomova, caseworkerka w Polskim Forum Migracyjnym.
Ten kurs zawiera dwie części. Pierwsza z nich poświęcona jest przybliżeniu procesu migracyjnego osób z Ukrainy do Polski przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Druga część dotyczy charakterystyki oraz zróżnicowanych potrzeb uchodźców i uchodźczyń przybywających z Ukrainy do Polski po rozpoczęciu wojny. Ekspertka omawia problemy z jakimi mierzą się uchodźcy i uchodźczynie w związku z opuszczaniem Ukrainy i przybyciem do innego kraju. Przedstawia podstawowe akty prawne regulujące sytuację uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy oraz zagadnienia związane z rozpoczęciem życia w Polsce, takie jak m.in. formalizacja pobytu, uzyskanie wsparcia finansowego, pomocy mieszkaniowej czy pomocy w znalezieniu pracy. Omawia przy tym kwestie, którymi zajmują się caseworkerzy podczas wspierania osób z Ukrainy, a także wartości jakimi kierują się w swojej codziennej pracy.
Webinar 2: Wsparcie w pierwszych krokach życia w Polsce.
Osoba prowadząca: Leyla Elsanova, caseworkerka w Polskim Forum Migracyjnym.
Kurs stanowi omówienie kluczowych trudności z jakimi zmagają się cudzoziemcy i cudzoziemki będący w procedurze uchodźczej. Ekspertka przedstawia problemy dzieci w wieku szkolnym, trudności związane z życiem w ośrodkach dla cudzoziemców oraz z kontaktem z polskimi instytucjami. Wskazuje praktyczne rozwiązania, które mogą ułatwić uchodźcom i uchodźczyniom adaptację do nowej, trudnej sytuacji. Wiedzę czerpie ze swojej codziennej pracy z migrantami i migrantkami zgłaszającymi się do Polskiego Forum Migracyjnego, ale także z własnego doświadczenia jako uchodźczyni, która zaczynała życie w Polsce od podstaw.
Funkcje kursu
- Wykłady 5
- Quizy 2
- Trwanie 5 godzin
- Poziom umiejętności Wszystkie poziomy
- Język Język polski
- Studenci 90
- Certyfikat Tak
- Oceny Tak