Moduł otwiera kurs “Lokalna polityka integracji” Anny Dąbrowskiej, współprzewodniczącej Konsorcjum Migracyjnego i prezesi lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber. W tym kursie dowiesz się jakie są trendy migracji, znajdziesz odpowiedź na pytania: Kiedy i czy kryzys migracyjny minie? Dlaczego potrzebna jest polityka integracji na szczeblu każdego samorządu? Jaką rolę spełnia polityka integracji i jaki ma cel? Mówimy również o aktorach tego procesu i ich rolach. Na koniec prezentujemy dokument „Szkic do lokalnych polityk integracyjnych”, który zawiera konkretne instrukcje związane z tworzeniem polityk.
Uzupełnienie wykładu stanowi nagranie spotkania online pomiędzy Magdaleną Nazimek-Rakoczy a właśnie Anną Dąbrowską. Prelegentki poruszają między innymi następujące zagadnienia:
- Jaki jest cel lokalnej polityki integracji?
- Kto powinien brać udział w projektowaniu lokalnej polityki integracji?
- Jakie są zadania samorządowców w zakresie tworzenia takiej polityki?
- Jakie wyzwania i jakie ryzyka wiążą się z jej tworzeniem?
Podczas drugiego spotkania, z Pauliną Piórkowską i Natalią Kur z Fundacji Kuchnia Konfliktu, opowiedzą o tym jak wspierać osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa szanując ich proces samodecydowania na przykładzie Mieszkania Interwencyjnego Kuchni Konfliktu. Poruszone zostały następujące temat:
- standardy pracy z osobami z doświadczeniem uchodźstwa i migracji,
- holistyczne ujęcie caseworkingu,
- społeczność Mieszkania Interwencyjnego Kuchni Konfliktu – sposoby komunikacji, podejmowania decyzji w społeczności, dotychczasowe wspólne aktywności społeczności, tworzenie wspólnoty oraz sieci wsparcia Shelter Fellows.
W trzecim module dr Karolina Łukasiewicz i dr Marta Pachocka z Ośrodka Badań nad Migracjami UW oraz dr Magdalena Nazimek z Konsorcjum Migracyjnego prowadzą webinar „Indywidualne programy integracji (IPI) w Polsce – dobre praktyki i pożądany kierunek zmian” – panelistami i panelistkami tego spotkania są:
– Paulina Berczyńska – Pracownik socjalny Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie,
– Piotr Bystrianin – Prezes Zarządu Fundacji Ocalenie i Dyrektor Pomocy mieszkaniowej i socjalnej,
– Dorota Okuniewska – Zespół ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i Uchodźców Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu,
– Ewa Stasiuk – Starszy specjalista pracy socjalnej – koordynator w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej,
– Paweł Staszewski – Starszy pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie,
– Monika Zalewska – Starszy specjalista pracy socjalnej-koordynator w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
W kolejnym spotkaniu online zapraszamy na temat sytuacji osób starszych z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce oraz reagowania na ich potrzeby. Podczas spotkania Ewa Jagiełło oraz Oksana Kolisnyk z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” omówią kwestię wyzwań, trudności i najważniejszych potrzeb osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce. Przedstawią także sposoby odpowiadania na te potrzeby przez lokalne mikrodziałania oraz sposoby adaptacji i włączania tej grupy do społeczności przyjmującej. Omówią także przykłady sprawdzonych działań, które odpowiadają na potrzeby osób migranckich i uchodźczych w wieku starszym.
W webinarze “Centra Integracji Cudzoziemców jako narzędzie lokalnej polityki integracyjnej w Polsce” zaproszeni paneliści opowiedzieli o historii CIC, o tym jak i przez kogo są tworzone w różnych polskich miastach, jakie działania integracyjne realizują CIC, do kogo kierują swoje programy oraz jakie wyzwania pojawiają się w ich funkcjonowaniu.
Po ukończeniu wszystkich lekcji istnieje możliwość uzyskania certyfikatu. Ważne: aby uzyskać certyfikat, należy kliknąć “zakończ lekcję” po każdej skończonej/obejrzanej lekcji. Jeśli taki przycisk nie zostanie kliknięty, system nie wygeneruje certyfikatu.
Funkcje kursu
- Wykłady 21
- Quizy 0
- Trwanie 10 godzin
- Poziom umiejętności Wszystkie poziomy
- Język Język polski
- Studenci 134
- Certyfikat Tak
- Oceny Tak