To spotkanie zakończyło się. Nagranie znajdziesz tutaj.
– – –
Serdecznie zapraszamy na kolejne webinarium w ramach Akademii Migracyjnej. Naszymi gośćmi będą Jan Bazyli Klakla oraz Agnieszka Kulesa z fundacji CASE. Centrum Analiz Ekonomiczno-Społecznych, a rozmowę poprowadzi Witold Klaus z Konsorcjum Migracyjnego.
W ramach spotkania poruszone zostaną następujące zagadnienia:
- problemy i zagrożenia związane z pracą migrantek i uchodźczyń w gospodarstwach domowych w Polsce;
- przeszkody w ochronie praw migrantek i uchodźczyń pracujących w polskich domach;
- propozycje rozwiązań w zakresie polepszenia sytuacji prawnej i faktycznej migrantek i uchodźczyń pracujących w polskich gospodarstwach domowych.
Jan Bazyli Klakla – doktor nauk prawnych oraz doktor nauk socjologicznych, oba stopnie uzyskane na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Absolwent prawa, socjologii oraz studiów kulturoznawczych na tym samym uniwersytecie oraz studiów podyplomowych z zakresu migracji międzynarodowej na Uniwersytecie Warszawskim. Były ekspert w programie “Bezpieczny Kraków – strategia bezpieczeństwa dla Krakowa” i research executive w think tanku edukacyjnym. Obecnie pracuje jako specjalista nauk społecznych w CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych w Warszawie oraz jako post-doc w Centrum Edukacji Prawniczej i Teorii Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego szerokie zainteresowania obejmują obszary migracji, socjologii prawa, badań edukacyjnych, analizy polityk publicznych, kryminologii, prawa zwyczajowego oraz metodologii nauk społecznych. Uczestniczył w 20 krajowych i międzynarodowych projektach badawczych.
Agnieszka Kulesa – od 2021 r. wiceprezeska CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, ekonomistka w CASE od 2018 r. Specjalizuje się w problematyce rynku pracy, międzynarodowych migracji zarobkowych oraz polityki migracyjnej. W trakcie swojej kariery zdobyła bogate doświadczenie w sektorze prywatnym i publicznym. Pracowała w Instytucie Spraw Publicznych w Warszawie (2017–2018), również jako Kierowniczka Programu Polityki Migracyjnej, oraz w Departamencie Polityki Migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RP (2010–2014), gdzie odpowiadała za współpracę międzynarodową w obszarze migracji i koordynowała działania w ramach Procesu Praskiego. W latach 2014–2016 mieszkała w Londynie, gdzie w ramach współpracy z Migrants Organise woluntarystycznie wspierała osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa oraz ofiary handlu ludźmi (mentoring, casework, projekty integracyjne). Pracowała także w Stockwell Prartnership, w projekcie wspierającym integrację społeczności polskiej mieszkającej w londyńskiej gminie Lambeth. W 2021 r. ukończyła studia doktorskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.