Od 1 marca br. w punktach zbiorowego zakwaterowania wprowadzono tzw. „opłatę partycypacyjną”. To ładne i nic niemówiące określenie wymusza na osobach, które uciekły z Ukrainy przed pełnoskalową inwazją i mieszkają w Polsce, obowiązek płacenia za pobyt w tych placówkach (a jest to koszt wcale nie mały, bo może wynieść aż 1800 złotych miesięcznie za osobę). Ale ustawa przewiduje liczne zwolnienia od tych opłat. Problem polega jednak na tym, że przepisy te są jednak skrajnie niejasne i podlegają różnym interpretacjom.
Zapraszamy na spotkanie online z profesorem Marcinem Górskim, radcą prawnym, dyrektorem Wydziału Prawnego Urzędu Miasta Łodzi, z którym będzie rozmawiał profesor Witold Klaus z Konsorcjum Migracyjnego. W rozmowie wyjaśnimy:
- Komu i kiedy przysługuje zwolnienie z płacenia za mieszkanie w punktach zbiorowego zakwaterowania?
- Jak prowadzić postępowanie, by ustalić, kto jest zwolniony – który organ powinien to robić i na jakiej podstawie?
- Co zrobić, gdy osoba uchodźcza została zobowiązana do zapłaty – jak się odwołać i do kogo?
- Czy można kogoś zmusić do zapłacenia za ten pobyt i czy można niepłacącą osobę eksmitować i ewentualnie dokąd?
Profesor Marcin Górski: dr hab. nauk prawnych, prof. UŁ w Katedrze Europejskiego Prawa Konstytucyjnego; członek Centrum Badań nad Prawem Migracyjnym PAN; prof. wizytujący Uniwersytetu w Chandigarh (Indie); radca prawny; dyr. Wydziału Prawnego Urzędu Miasta Łodzi; autor ok. 190 publikacji z zakresu prawa UE, prawa międzynarodowego i ochrony praw człowieka.
Zarezerwuj miejsce na spotkanie, klikając w link po prawej stronie! Po kliknięciu, otrzymasz na maila wiadomość z linkiem na spotkanie. Spotkanie będzie nagrywane.