To spotkanie zakończyło się. Nagranie możesz obejrzeć tutaj.
– – –
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Akademii Migracyjnej, podczas którego prof. Maria Halamska, kierowniczka Zakładu Socjologii Wsi IRWiR PAN oraz dr hab. Monika Stanny, dyrektorka IRWiR PAN, będą omawiać raport „Wiejskie i małomiasteczkowe społeczności lokalne wobec ukraińskich uchodźców wojennych”. Raport powstał w oparciu o zebrany różnymi metodami materiał źródłowy w trakcie kilkunastomiesięcznej (marzec 2022 – sierpień 2023) obserwacji miejsko-wiejskiej gminy Orlin.
W rozmowie z Witoldem Klausem z Konsorcjum Migracyjnego ekspertki przedstawią ogólnopolski kontekst dla zagadnień poruszanych w raporcie. Omówią kolejne etapy przyjmowania osób uchodźczych z Ukrainy w badanej gminie. Przedstawią najważniejsze wnioski płynące z raportu, które odnoszą się do możliwości małych społeczności w zakresie recepcji, wstępnej adaptacji, adaptacji i integracji osób uchodźczych.
Maria Halamska, socjolożka, profesorka nauk humanistycznych, kieruje Zakładem Socjologii Wsi w IRWiR PAN. Główną osią jej zainteresowań jest zmiana społeczna. W ostatnim okresie jej zainteresowania koncentrowały się na zmianach struktury społecznej wsi, ich przebiegu i konsekwencjach. Z zainteresowań zachowaniami społeczności lokalnych w sytuacjach kryzysowych zrodził się projekt NAWA “Potencjał absorbcji ukraińskich uchodźców wojennych przez wiejskie i małomiasteczkowe społeczności lokalne”, którym kierowała. Jest autorką wielu artykułów naukowych i kilkunastu książek. Ostatnia “Wieś polska 1918-2018. W poszukiwaniu źródeł teraźniejszości” otrzymała w 2021 roku nagrodę historyczna tygodnika ‘Polityka”. Członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego, Acadèmie d’Agriculture de France.
Monika Stanny, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Dyrektor IRWiR PAN. Zajmuje się zróżnicowaniem przestrzennym rozwoju społeczno-gospodarczego, rozwojem lokalnym i regionalnym, demografią, warunkami życia i rynkiem pracy na wsi. Kierownik projektów badawczych, w tym wieloletniego projektu Monitoring rozwoju obszarów wiejskich i projektu Ciągłość i zmiana. Sto lat rozwoju polskiej wsi. Członek rad naukowych: Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Instytutu Nauk Prawnych PAN, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Komitetu Nauk Demograficznych PAN i Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Powołana przez Prezydenta RP do Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Współzałożycielka Fundacji Badań Wiejsko-Miejskich RURall. Członek Alliance of Poverty Reduction and Development przy Alliance of International Science Organizations (ANSO). Powołana w skład Komitetu ds. Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, jako członek reprezentujący PAN.
Aby zarejestrować się na spotkanie, należy nacisnąć przycisk “Rezerwuj teraz”. Link na spotkanie prześlemy osobnym mailem.